Špýchar ve Břežanech se postavil roku 1797 a sloužil k uskladnění naturálních obilních dávek, které místní hospodáři odváděli státu.
V současnosti je Špýchar přestavěn na muzeum a potřebné zázemí k akcím, které se ve Břežanech pravidelně konají.
Muzeum je možné navštívit pouze po telefonické domluvě.
Špýchar se od farmy nachází 2 minuty autem a 30 minut pěšky.
www.obecbrezany.cz/obec/historiePivovar Kokeš je malý rodinný pivovar v malebné obci Drahouš, u Jesenice v okrese Rakovník. Pivovar má jedinečnou dřevem obloženu varnu, vyrobenou dle vlastního návrhu.
K výrobě používají místní drahoušskou vodu. Piva zrají v ležáckých tancích a následně jsou distribuována v sudech a pet lahvích.
Pivovar je vybudován v původní stodole hospodářského stavení, a to formou dřevo vestavby přímo do stodoly.
Pivovar se od farmy nachází 14,5 km a určitě je to skvělý celodenní výlet na kole nebo pěšky.
www.pivovarkokes.czHrad Krakovec reprezentuje jeden z vrcholů vývoje české hradní architektury 14. století. Krakovec měl charakter gotického zámku. Stavebníkem hradu, založeného 1381, byl křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok.
Ze ztajené duše hradu nám také povstává obraz Mistra Jana Husa a zpřítomňuje jeho přemýšlení o pravdě boží. Roku 1414 zde Mistra hostil Jindřich Lefl z Lažan před jeho odebráním se na kostnický koncil.
Roku 1783 vyhořely dřevěné části budov, které od té doby nebyly opraveny. Roku 1855 došlo ke zřícení velké části kaple, v roce 1883 bylo strženo východní křídlo dynamitovou náloží.
Pár metrů od hradu se nachází Hospůdka U Hradu, kde se můžete občerstvit.
Hrad je od farmy vzdálen 9 km a můžete si udělat krásný celodenní výlet. Autem jste na hradě za 10 minut.
Určitě Vás bude zajímat zajímavost hradu a ta je, že se na hradě natáčely 2 pohádky a to ,,Ať žijí duchové" nebo ,,Princ a Večernice".
www.hrad-krakovec.cz/csHrad Krašov tyčící se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou, dříve Mží, byl založen kolem roku 1232 Dětřichem z rodu Hroznatovců.
Roku 1678 celé panství koupil opat plaského kláštera Benedikt Engelken, který jej připojil k majetkům cisterciáckého kláštera v Plasích. Díky své poloze sloužil jako strážní hrad pro ochranu obchodní a vojenské stezky.
Krašov prošel řadou přestaveb, které mu postupně vtiskly podobu gotické pevnosti. V 19. století byl Krašov zcela opuštěn a postupně se změnil v romantickou zříceninu.
Ve 20. století získal hrad nový impuls díky Spolku pro záchranu zřícenin hradu Krašova pod vedením učitele Václava Tomeše, který ho odkoupil od posledního šlechtického majitele knížete Metternicha.
Na parkoviště k hradu Krašov se z farmy dostanete autem za 15 minut. Od parkoviště na hrad jsou to ještě 2 km pěšky lesem.
www.hradkrasov.czV Kožlanech na Plzeňsku se narodila jedna z nejvýznamnějších osobností československých dějin, Dr. Edvard Beneš. Pokud navštívíte zdejší muzeum, můžete zde poznat neobyčejný život druhého prezidenta Československé republiky i místní tradiční řemesla.
V muzeu se podíváte i do staré venkovské třídy a nahlédnete pod pokličku hrnčířskému řemeslu, které má v Kožlanech dlouholetou tradici.
Městské muzeum Kožlany se nachází v budově bývalé venkovské školy, kterou navštěvoval i samotný Dr. Edvard Beneš. Současná expoziční prohlídka byla slavnostně otevřena 28. května 1999 k 115. výroční narození Dr. Edvarda Beneše.
Do muzea v Kožlanech se dostanete autem za 4 minuty.
www.muzeumkozlany.czŽelezniční muzeum Lužná u Rakovníka je největší železniční muzeum v Česku.
V muzeu je vystavena řada parních i motorových lokomotiv, historické osobní a nákladní vozy a speciální vozy. Většina parních lokomotiv je uchovávána v zastřešených stáních rozmístěných okolo točny.
Autem se do Lužné z farmy dostanete za 30 minut.
www.cdnostalgie.cz/expozice/muzeum/muzeum-cd/-37094Mariánská Týnice je bývalé poutní místo a proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích, který ji získal v roce 1230 od tehdejšího držitele Romana z Týnce. Mniši zde nechali vybudovat kostelík.
V roce 1952 zde bylo zřízeno muzeum, které v rámci možností pokračovalo v opravách. Ke generální obnově Mariánské Týnice došlo v devadesátých letech 20. století, kdy byly rekonstruovány fasády, znovu osazeny věže nad proboštstvím a nakonec rekonstruována i kdysi zřícená kupole kostela.
Následně bylo upraveno i okolí, bylo zřízeno parkoviště pro návštěvníky a nově upravena partie před jižním průčelím proboštství. Dostavba východního ambitu proběhla v letech 2017 - 2020, kterou se naplnil původní Santiniho záměr.
Autem se do Mariánské Týnice dostanete za 17 minut nebo si můžete udělat krásný výlet na kole.
Po prohlídce muzea se můžete podívat na náměstí v Kralovicích a dát si něco dobrého k jídlu.
www.marianskatynice.czRozhledna Pavlíkov se nachází 0,7 km západně od Pavlíkova pod vrcholem Senecké hora a skýtá výhled do Rakovnické kotliny s městem Rakovníkem, na hřebeny Doupovských hor, Krušných hor, Džbánu, Českého středohoří, Křivoklátskou pahorkatinu, Brdy s hradem Radyní a na městys Pavlíkov. Autem lze zajet až k rozhledně.
Autem na rozhlednu se z Hedecka dostanete za 24 minut.
www.pavlikov.cz/pro-turisty/rozhlednaPivovar ve Chříči představuje ojedinělý projekt obnovy památky a její navrácení původnímu účelu. Skupina nadšenců objevila v roce 2009 unikání objekt barokního venkovského pivovaru se sladovnou ve stavu vhodném ke zbourání a založila sdružení Propolis.
Kromě dobrovolnických akcí se zde pořádají umělecké, taneční a řemeslné kursy, letní festival nebo tábory pro děti.
Pivovar je katalyzátorem obnovy tradičních svátků jako masopust nebo pouť. V barokní sladovně vzniklo netradičně pojaté Muzeum každodennosti, které hravou formou představuje život na vesnici v minulosti.
Už od počátku bylo jedním z našich motivů zřídit zde chráněnou dílnu – řemeslnou firmu, zaměstnávající několik lidí s mentálním postižením.
Pivovar se od farmy nachází 11,5 km a může to být krásný celodenní výlet na kole nebo pěšky.
www.pivovarchric.czPlasy jsou výlet na celý den. Můžete si vybrat ze všech různých míst, které můžete navštívit.
Doporučujeme se podívat do plaského kláštera, kde si můžete domluvit prohlídku a podívat se i do podzemních chodeb. Součástí kláštera je i Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Hrobka Metternichů nebo Sýpka s kaplemi.
Určitě stojí za to, se podívat do Centra stavitelského dědictví Plasy, kde se zabaví i ti nejmenší.
Pokud Vám po památkách vyhládlo, určitě doporučujeme se občerstvit v místním pivovaru, v areálu kláštera.
Po obědě se můžete jít projít ke studánce Prelátka nebo vzít děti do zoo a přitom si zahrát minigolf.
Autem se z Hedecka do Plas dostanete za 20 minut.
www.plasy.czPokud místo koupání v rybníku v přírodě máte raději uzavřený bazén, doporučujeme ten v Rakovníku. Užijí si to nejen děti na vodních atrakcích, ale i dospělí si najdou to své.
Rakovnický bazén nabízí plavecký bazén, saunu, parní lázně, tobogány, divokou řeku, vířivky, Kneippův chodník a dětské vnitřní brouzdaliště.
Pokud tomu počasí dovolí, je otevřený i venkovní plavecký bazén.
Pokud Vám po sportovním výkonu vyhládne, určitě se vydejte na rakovnické náměstí, kde najdete spousty restaurací.
Autem se do Rakovníka dostanete za 20 minut.
www.aquaprak.czV roce 2012 byly z rybníka během odbahňovacích prací vytaženy trosky německého válečného letounu Focke-Wulf Fw 190. Stroj se do rybníka zřítil 19. listopadu 1944 během druhé světové války, podle názoru archeologa Jana Vladaře šlo o nehodu.
Pokud se Vám v letních měsících nebude chtít na žádný výlet, doporučujeme se ochladit v nedalekém rybníku.
U Vožeháku je i otevřené občerstvení a z farmy si můžete udělat procházku pěšky. Doporučujeme cestu po loukách a vyhnout se tak silnici.
www.cs.wikipedia.org/wiki/Vo%C5%BEeh%C5%AFv_rybn%C3%ADkSkryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Každé z nich měří přibližně 30 m. Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Jedním z nejvyhledávanějších míst Křivoklátska je skalní průrva na Zbirožském potoce, za kterou vznikla jezírka, vytvářející společně se skalami malebné zákoutí.
Okolní skalní stěny a prahy tvoří odolné tmavošedé horniny sopečného původu. V nich vznikly pukliny, podél těch se začaly rozrušovat a uvolňovat horniny a došlo k proříznutí soutěsky. Ta byla později v nejužším místě zahrazena nanesenými balvany a za takto nanesenou hrází vznikla jezírka.
Na Skryjská jezírka se dostanete od parkoviště Slap-hájovna nebo delší procházkou ze Skryjí.
Z farmy se do Skryjí dostanete za 25 minut.
Hrad Libštejn nechal zbudovat před rokem 1361 Oldřich Tista z Hedčan, věrný služebník krále Karla IV. Libštejn.
Byl postaven na nepřístupném místě, na skalnatém skalisku v údolí řeky Berounky, který na západní straně spadá příkře k řece a na severu i jihu je ukončen strmými roklemi dvou potoků.
Hrad Libštejn byl také proslulým vězením, kde byli vězněni nejen poddaní z panství, ale i zajatí nepřátelští žoldneři a jiní nepřátelé až z Prahy.
Poslední majitelé se z hradu odstěhovali a již roku 1590 se uvádí jako pustý.
Zřícenina hradu se od farmy nachází 20 minut autem.
www.kudyznudy.cz/aktivity/hrad-libstejn